Smysl života

8. září 2010 v 21:17 |  Smysl života
   Někdo možná zažil rozvod,který ho připravil o děti,majetek a o všechno,někdo možná ztratil práci,která ho naplńovala a přinášela mu štěstí,někdo možná nemohl studovat obor po kterém toužil,nevím zda si dokážete představit což asi já ne,co člověk zažívá když přijde o všechno a je vržen do koncentračního tábora,kde zažívá všechny podoby ponížení.
   Franklovi kromě toho zabili spoustu přátel přímo před očima,viděl jak řada spoluvězńů spáchala sebevraždu,zatímco jiní to prostě vzdali,stratili vůli žít a zemřeli.Jak Napsal Paul Tilich.
,,Láska k životu je asi tou největší formou odvahy jaká existuje.´´

Ivan Martin jirous zvaný magor o tom napsal:

Pořád pane věřím,
že mě nevydáš té zvěři,
tak pevně trvám v naději,
přesto když katr zařinčí,
leknu se,že je v vavřinci svatému rošt mi chystají´´

    Frankl v mezní situaci koncentračního tábora dospěl k poznání,že nejvíc záleží na tom,jak se postavíme k tomu vnějšímu nebo vnitřnímu omezení své existence.Z ničeho nic se nám může stát,že nám nějaká vnější okolnost nečekaně znemožní žít tvoživý život,ve kterém zhruba třetina lidí nachází smysl života např.muž zbankrotuje,ztratí práci,která ho naplńovala.V takovém případě můžeme bud´ uplně rezignovat,vzdát se sebe sama,své vnitřní autonomie a svobody a vydat se napospas silám zkázy a nebo v souladu se svými instinkty ,se svou biologickou podstatou narušenou ztrátu smyslu se pokoušet přežít,žít...i když už nemám pro co...a tak jako my si např.za určitých okolností klademe otázku: Přežiju infarkt?Rakovinu?nebo jinou vážnou nemoc..
    Každý z Franklových spoluvězńů si kladl otázku :
,,Přežiju Lágr?protože jestli to nepřežiju,pak všechno to utrpení,které musím každý den znovu a znovu podstupovat nemá žádný smysl.´´
a myslím,že totéž si říká vážně nemocný po dalších operacích a chemických ozařování apod.
    Zbitý a ponížený Frankl si ale začal uvědomovat,že pokud má náš život vůbec nějaký smysl,pak jej musí mít i v utrpení a život je už smysl zavisí na tom,zda se z lágru dostane nebo ne,zda se uzdraví nebo ne,by zvlastně nemělo ani cenu žít,protože i když z nějakého důvodu nemůžu žít tvořivý život ,dělat svou práci,která mě naplńuje a nebo nacházet naplnění v partnerském vztahu či v rodiném životě at´ vlivem vnějších okolností nebo vnitřních,jako je nemoc,stáří...TEPRVE všechna tato omezení,neštěstí,nouze a prohry dělaj z lidského života jeden velký celek  a tento celek v sobě obsahuje i utrpení,způsobené jak lidmi,tak i osudem a především samu smrt.
   Smysl nemůže být jen štastný,naplněný nebo alespoń normální život,to už jen vyžaduje vidět trpícího člověka úplně jinak,zcela nově... a Frankl byl první v dějinách psychologie,kdo nabídl trpícímu člověku NÉ prášek nebo posmrtnou útěchu,ale možnost nalezení smyslu utrpení,díky kterému je může teprve přijmout a pak i překonat.Díky tomu pak může člověk i dozrát ve svém údělu tím,že se učí rozumět výzvě,která je obsažena v jeho utrpení.Dostává se do nové,VYŠŠÍ dimenze,dimenze prožívání smyslu,která odnímá utrpení mučivou bolest nesmyslnosti.
    Hledání smyslu znamená hledání hodnot jak postojových,tak i hodnoty,které život přesahují,ABSOLUTNÍHO nejvyššího smyslu.Na druhé straně schopnost trpět není vrozená,ale musíme se ji během života teprve naučit... a toho vnitřního přemáhání je zároveń procesem sebeutvářejícího růstu.Když člověk přijme své utrpení,kromě ulehčení,zažívá i růst duševní síly.
   Chápe,že trpět je součást lidského údělu a podstaty člověka homosapience,že to je proces zrání,který vede k největší vnitřní svobodě navzdory všem vnějším závislostem a úspěchům.Franklovo poselství z lágru říká,že stejně jako pravda i smyslplné utpení OSVOBOZUJE.
Ivan Martin Jirou zv.magor o tom napsal:

Jílmi prorostlé břečt´anem,
v korunách budu -jmelí,
veselejší se nestanem,
proč bychom smutní být měli,
za plotím mříži na oknech,
ruce v poutech dané,
to abych,aspoń v těhle zdech,
sepjaté měl je pane

   Jak to měl ale frankl vysvětlit svým zoufalým spoluvězńům na půl šíleným z hladu,nevyspání,dřiny a stále přítomné a zcela nesmyslné krotřičky smrti a nebo co by poradil současnému muži a ženě,kteří přišli o všechno a nikdy předtím se nepokoušeli meditovat a nikdy o ničem takovém ani neslyšeli.
  Po celou dobu svého pobytu v lágru Frankl okolo sebe viděl,že rezignaci propadli především ti,kteří v sobě nenašli žádnou vnitřní oporu i kdyby iluzivní a v budoucnosti před sebou neviděli nic,na co by se mohli těšit...tedy nic co se stává v součastnosti zrazeným,rozvedeným,nezaměstnaným alkoholikům,narkomanům,bezdomovcům,beznadějně zadluženým lidem a dalším,kteří mají pocit,že nemají žádnou budoucnosta tím ani žádný cíl a smysl,což naprosto znehodnocuje jejich současný život.Nutí je to,aby z hlediska věčnosti,kterou věčně lidi zastupuje budoucnost,dívali na svůj přítomný život vzorným úhlem minulsti,do které se ale nikdo nikdy nemůžeme vrátit,to v nich vyvolává pocit absolutní bezvýchodnosti...
Když dokážeme vidět konec,např.dluhové pasti,nezaměstnanosti,vážného onemocnění nebo mučivého partnerského vztahuńemůžeme si v budoucnosti vytýčit žádný životní cíl....
a přitom právě takový cíl budoucnosti vytváří duchovní oporu,která nám umožńuje překonat současnou bezvýchodnost a chrání nás před tím,abychom do ní plně neupadli.
Kde je cíl,tam je i vůle a smysl,takový pevný bod budoucnosti utváří pak celou naši přítomnost Frankl říkal,že bez něj vůbec nemůžeme existovat,přitom ale tyto dva pojmy -životní cíl a smysl života v žádném případě nejsou jedno a totéž.Jak si vybíráme náš životní cíl?Rozumem nebo citem?,, ROZUM NEDOKÁŽE CHTÍT´´ říká David Hume.
Je to cit a pokud nám cit dá cíl,cestu k němu pak můžeme volit racionálně,ale cíl cesty nám racionalita určit nedokáže,tak jako seberozumnější důvody nám nedají nedokáží abychom se do někoho zamilovali .Hlavní cíl života,konec,který korunuje dílo,je vyjádřením toho,k čemu směřuje náš život.Smysl života ředstavuje zdůvodnění proč bychom měli dosáhnout určitého cíle a jakou cestu zvolit,abychom se k tomuto cíli co nejvíce přiblížili.
 

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama